Francija - Andora - Spānija road trip

Francija - Andora - Spānija road trip

16 dienas, 3 valstis, 1500 km un bezgalīgi daudz iespaidu.

1.diena

Barcelona – Perpignan, 192 km = 2 h

Ceļojuma sākuma punkts ir Barselonas lidosta, kur Sixt auto nomā paņemam mašīnu un dodamies 2 h garā ceļā uz Perpignan.
Vislabākā auto īres kompānija ir Alamo, diemžēl visas mašīnas bija rezervētas jau mēnesi iepriekš. Alamo ir ļoti korekta politika un cilvēcīga attieksme. Pie viņiem tiek iesaldēta vismazākā drošības maksa, kas ir ~160 Eiro, kā arī apdrošināšana ir lētāka kā citur.
Sixt ir dārgāka nomas kompānija, bet arī viņiem nav "zemūdens akmeņu". Pārējie uzņēmumi, kā piemēram, Europcar, Toprent un Keddy ir zobu sāpes, beigti nervi un ārkārtīgi augstas slēptās izmaksas. Saņemot mašīnu ir jāpiemaksā tāda pati summa, kā veicot rezervāciju. Drošības maksa līdz pat 1600 Eiro. Tad vēl ir tādi "bonusi" kā maksa par robežu šķērsošanu, sods, ja nav kredītkarte (līdz 300 Euro) u.t.t.

Perpignan pilsēta ir paredzēta tikai pārnakšņošanai, tādēļ izvēlamies budžeta klases viesnīcu – 78 Eiro par numuriņu bez brokastīm, ieskaitot pārkingu. Neriskējām atstāt mašīnu publiskajā stāvvietā, jo visur bija izbiruši mašīnu stikli.
Viesnīcas “Appart' City Perpignan” numuriņš booking.com vietnē izskatījās šarmants, dzīvē – katastrofa! Noteikti var atrast ko labāku.


2.diena
Vienmēr jāsāk ar pludmali.
Agrs rīts sākas ar braucienu uz Perpignan pludmali, jo temperatūra jau ir+ 25°C.
Deviņos no rīta veiksmīgi atrodam bezmaksas stāvvietu ielas malā – kas pulksten desmitos būtu neiespējami.
Pludmale kalnu pakājē – baltas smiltis, dzidri zils ūdens, lieli viļņi - skaisti, sakopti, ja pludmales atpūta uzrunā, bet es zinu, mani gaida kas aizraujošāks – Pireneji un serpentīni!

Divas stundas veltījām pilsētas apskatei, bet otrreiz to nedarītu. Salīdzinot ar grandiozo skaistumu, kas seko tālāk, šis būs velti pazaudēts laiks.

Mūsu galvenā pieturvieta, pirms dodamies Pireneju kalnos ir Grand Fraise. Šis ir labākais pārtikas lielveikals kādā esmu bijusi. Tas ir līdzīgs Stockmann pārtikas nodaļai, tikai reizes 20 lielāks. Šeit ir vissaldākie augļi, plašākā sieru, dārzeņu, jūras velšu izvēle, ārkārtīgi kvalitatīvi produkti un pārsteidzoši labas cenas!
Nogatavināts avokado – 1 Eiro, pudele Cremant – 5, Šampanietis – 17, Garneles XXL 500 g 4, lielais Evian 0.7 u.t.t.
Šie veikali atrodas tikai ārpus pilsētām, bet mērot garāku ceļu noteikti atmaksājas.
Iepirkāmies vairākām dienām, jo priekšā ir kalnains ceļš tālu prom no pilsētām.


3.-4.-5. diena

Perpigan – Serrabona – Villefranche de Conflent – Evol - kalnu namiņš, 100 km = 3 h

Jau šajā nelielajā 100 km posmā pavada elpu aizraujoši skati.
Ceļš ved gar Tete upes krastu - brīžam tā ir strauja un akmeņaina, brīžam lēzena un plata. Gar malām aug augļu koku un vīnogulāju plantācijas, ar iespēju tur pat apstāties un iegādāties tikko saplūktas aprikozes, plūmes, ķiršus.

Uz apskates objektiem ir norādes - milzīgi plakāti ar apkārt esošajiem kultūrvēsturiskajiem objektiem, kas ievērojami atvieglo mazo, skaisto pērļu atrašanu, par kurām internetā informācijas nav.

Viena tāda vieta ir “Serrabona
Kalnos paslēpusies 11 gs. Romas katoļu baznīca ar skatu uz Boles ieleju.

Pa ceļam sanāk pabūt unikālā pilsētā “Villefranche-de-Conflent”, kas ir izbūvēta cietoksnī. Dēļ pilsētas kultūrvēsturiskā mantojuma tā ir iekļauta top 50 apmeklētāko Francijas vietu sarakstā un UNESCO pasaules mantojumā.

Tālāk ir vērts iegriezties mazajā, mīlīgajā 11.gs “Evol” ciematā, kurš tiek raksturots kā viens no skaistākajiem Francijā.
Šo ciemu var izstaigāt 15 minūšu laikā, fotografējot katru stūrīti.

Brauciens ar pieturvietām no Perpignan līdz mājai kalnos aizņēma 3 h. Attālums nav liels, bet serpentīni liedz braukt ar atļauto maksimālo ātrumu.

Villa
Road tripos vienmēr ieplānoju kādu īpašo atpūtas vietu, kur pavadīt vismaz 3 dienas, neko nedarot, jo šie ceļojumi mēdz būt ārkārtīgi nogurdinoši un izaicinoši.

Ceļojot, lielākoties izvēlos airbnb apartamentus, daru to laicīgi - parasti divus mēnešus pirms ceļojuma, jo tad var atrast īstās pērles un tieši tādā arī nonācām.
Ar īpašnieces atļauju publicēju viņas kontaktus Instagram: pyrenees_stone_mpuntain_house. IG vide viņai ir sveša, tādēļ pēc šī profila nevar apjaust vietas patieso skaistumu.
Airbnb links: ŠEIT

Ja uz zemes ir paradīze, tad šī ir tā vieta.

Esmu ceļojusi daudz, bet nekad neesmu dzīvojusi tik skaistā vietā. Man nav vārdu, lai aprakstītu emocijas, kuras pārņem atrodoties šajā vietā, tādēļ vienkārši pastāstīšu mūsu ceļu līdz mājai un novēlu ikvienam šeit kaut reizi dzīvē pabūt.

Vietas aprakstā īpašniece vairākkārtīgi uzsver mazliet bailīgo ceļu Tas nebija bailīgs, tas bija stindzinoši šausmīgs “ceļš”( taciņa 1.5 m platumā) pa serpentīniem 6 km garumā. Vienā pusē aiza bez barjeras – otrā klints. Ceļa posmā ir tikai dažas platākas vietas, kur samainīties mašīnām.
Protams gala mērķis bija katras sviedru lāses vērts.
Šajā ciemā ir tikai 10 mājas un 1 baznīca. Nav neviena un nekā - pilnībā izolēta paradīze.

Māja ir pati pēdējā ciemā, tas nozīmē – ar visiespaidīgāko skatu uz Pireneju kalniem.

12.gs. renovētā māja ir izbūvēta klints malā. Tā ir četros stāvos, ar veciem logiem un durvīm, koka sijām un kamīnu, ar rožu dārzu un terasi. Katra detaļa ir pārdomāta un pakārtota dabas skaistumam - pat vannas istaba izvietota ar skatu uz kalniem.

Turklāt klimats svelmīgā vasarā ir pateicīgs -ja pilsētās pa dienu temperatūra sasniedza 30°C karstumu, tad kalnos tie ir ~23°C un patīkams vējiņš.
Skatoties mākoņu ielenktajās kalnu galotnēs no rožu ieskautas terases, vērojot grifus, kas planē ar savu 2 m spārnu atvēzienu vai, vērojot košos taureņus un ķirzakas, kas sildās uz akmeņiem, pazūd domas un laiks.


6.-7. diena

Māja kalnos – Andora la Vella, 100 km = 2 h

Andorai ir paredzēta tikai viena diena. Apbrīnojot Pireneju kalnu varenumu, braucām bez apstājas. Pārsteidzoši, cik atšķirīgi var būt šie kalni, tas ceļojumu padara vēl bagātāku.

Skatoties bildes internetā likās, ka šī savdabīgā valsts nebūs nekas īpašs. Visticamāk dārga un maza, bet es kļūdījos!
Pirmais un pats svarīgākais iespaids – vide parezēta CILVĒKAM. Šī valsts nav EU, tādēļ mobilo tīklu sakari ir dārgi, bet visā pilsētā ir uzstādīts jaudīgs bezmaksas Wi-Fi!

Tax free zona ir ne tikai uzraksts reklāmai. Smaržas, pulksteņi, kosmētika, par 20% zemāka cena. Piemēram, Chanel krēms, kas LV maksā ~70 Eiro, šeit 40. Smaržas vidēji 40% lētāk, arī mana Sony Alpha kamera šeit maksā 500 Eiro lētāk. Benzīns 1.82 Eiro/l - aiziet pilna bāka!

Sakopta, ērta pilsēta, turklāt visvairāk pārsteidza viesnīca.

Kā vienmēr – vienas nakts likums ir budžeta viesnīca. Andora nebija izņēmums - izvēlējos naktsmītni, kas maksā 68 Eiro un tā bija labākā “budžeta” viesnīca!

“Hotel Panorama” - liels 25 m2 numuriņš, skats uz kalniem, iekļautas labas brokastis, baseins, pirtis un terase uz jumta desmitajā stāvā.
Viesnīca nodrošina ne tikai ar stāvvietu, bet arī šoferi. Izrādās tā ir tik sarežģīta, ka ir speciāls cilvēks, kas izpildīs neiespējamo misiju un ar Jūsu mašīnu veiksmīgi noparkosies.

Andora ir ne tikai “shoppinga” zona, bet arī populārs ziemas sporta veidu gala mērķis.
Svarīgi Andorā ir iebraukt no Spānijas puses! Tad uz robežas praktiski nav rindas, braucot no Francijas puses ir kilometriem garas un stundām ilgas rindas.


7.-8. diena

Andora la Vella – Château de Valmirande - Lourdes - Pau, 327 km = 5 h

Šis bija garākais pārbraucies mūsu ceļojum laikā.
Braucot ārā no Andoras, nebeidzām priecāties, ka izvēlējāmies iebraukt tajā no Spānijas puses, jo mašīnu rinda šķērsojot Francijas robežu bija bezgalīgi gara. Pieļauju, ka lielākā daļa brauc uz benzīntankiem.

Cik pārsteidzoši ātri kalnus un zaļumus var nomainītu rudenīgi rudzu un saulespuķu lauki.
Garā ceļa dēļ, ieplānojām pāris būtiskas pieturvietas.

Château de Valmirande
Ārkārtīgi skaista pils, diemžēl, paslēpta tūristiem. Aizbraucot uz pili, secinājām, ka tikt iekšā var, tikai pirms tam piesakot savu vizīti. Pili pat neredzējām, jo tā ir mūru un meža ieskauta, bet esmu pārliecināta, ka tā ir apskates vērta pērle.

Nākamā pieturvieta Lourdes - pilsēta Francijas dienvidrietumos, Pireneju kalnu pakājē. Tā ir slavena ar “Notre-Dame de Lourdes” svētvietu, kas ir nozīmīga katoļu svētceļojumu vieta. Katru gadu miljoniem cilvēku apmeklē “Massabielle grotu” (parādīšanās grotu), kur 1858. gadā, tiek teikts, ka Jaunava Marija parādījās vietējai sievietei.

Pret svētvietām izturos ar cieņu un bijību, tomēr šī, sajūtu ziņā, bija savdabīga.
Es vienmēr vados pēc pirmajām (instinktīvajām) sajūtām un ir tikai divi varianti – ir mana vieta vai nav.
Šī nebija, jo pirmā asociācija – Disney Land ar spiciem torņiem un gigantisku apzeltītu krustu. Šī pilsēta šķita esam par baznīcu un biznesu, nevis baznīcu un ticību. Neona uzrakstiem izgaismoti veikali ar plastmasas bunduļos salietu svēto ūdeni, svecēm un visu pārējo “svēto”. Nevar pat salīdzināt ar sajūtām, kuras atstāja Serrabona klosteris, kur, pieskaroties sienām, var sajust vēsturi un mantojumu, kur smaržo pēc senas ticības un, kur cilvēki ir būvējuši svēto namu savām rokām, liekot akmeni uz akmeņa.

Nākamā pietura Pau. Pilsēta, kuru ieteica vietējie un noteikti iesaku arī es. Romantisko sajūtu un viegluma pilsēta. Skaista, bet dabiska. Vienkārša un grezna.


8.-9.-10. diena

Pau – Biarritz (Basku zeme), 125 km = 1.2 h

Basku zeme ir mans ceļojuma “highlights”. Jau sen sapņoju par šo zemi kā ceļojuma gala mērķi un tā nelika vilties savā grandiozajā skaistumā.

Biarritz ir mūsu mājvieta nākamajām 3 dienām, tādēļ par naktsmītni izvēlējos “Maison Tamarin”. Ļoti skaista privātmāja okeāna krastā ar 8 plašiem numuriņiem, virtuvi, brokastīm, atpūtas zāli un baseinu. Lokācija ir tieši pa vidu starp Biarritz un Donaste San Sebastian pilsētām.
Cena – 200 Eiro/naktī.

“Maison Tamarin” ir perfekta atrašanās vieta – trīs minūšu pastaiga un esi nonācis vientuļā sērfotāju pludmalē, kas ir smilšu, akmeņu un klinšu ieskauta. Cilvēku gandrīz nav, tikai sērfotāji, kas pacietīgi gaida savu lielo vilni.

Pretējā virzienā ir skaista pastaigu taka gar klints malu, zaļumu un meža ieskauta, kas paver skaistākos skatus uz Atlantijas okeānu.

Biarritz
Pati pilsēta ir patīkama, ar skaistu skatu un pludmali. Interesantiem veikaliem un galerijām, labu kafiju un lētu vīnu. Paveicās arī ar sezonas izpārdošanu un kolosālām atlaidēm veikalos. Pāris stundas ir pietiekami ilgs laiks pilsētas apskatei. Iesaku aizbraukt uz blakus esošo bāku.


10.-11.-12. diena

Biarritz – Donastia San Sebastian, 50 km = 40 min

Šī ir mana jaunatklātā mīļākā pilsēta Spānijā – Donastia San Sebastian. Līdz šim Spānijā ir bijusi tikai viena pilsēta uz kuru es vēlos atriezties atkārtoti – Valensija.

Pilsēta ir netālu no Francijas robežas un tā tiek uzskatīta par Basku zemes galvaspilsētu. Tieši Francijas un Spānijas kultūru sajaukums piešķir tik romantisku, vieglu, garšīgu un māksliniecisku dvesmu šai pilsētai.
Šeit ir viss - okeāns un kalni, ēdiens un kultūra, vēsture un izklaide… Pērle Atlantijas okeāna krastā.

Pilsēta jāizstaigā krustu šķērsu, jo katra mazā ieliņa paver jaunas garšas un iespaidus.

Protams, pārsteidz dzelteno smilšu pludmale pilsētas centrā, kuru no vienas puses ielenc kolonnas, no otras okeāna viļņi,
No “Castle of La Mota” paveras kolosāls skats uz līci un pilsētu.

Šī ir izcila ēdiena pilsēta, bet tieši “home made – street food” daļa, nevis “a-la-carte”
Cepti anšovi, zivis, jūras eži, tapas un Baskes siera kūka! Man pilnībā izmainījās priekšstats par tapām - beidzot sajutu to garšu un tekstūru sprādzienu.

Ceptiem anšoviem un baskes kūkai iesaku "La Vina" - pavisam necila paskata ēstuve, kur pusdieno vietējie - dzīvā rinda, koka lete un vīns jau 10:00 no rīta.
Lieliskas tapas un karstās uzkodas - "Casa Gandarias" (tikai bāra daļa, nevis a la carte!)

Jāņem vērā spāņu siesta, kad vidēji no 16:00 līdz 19:00 aizvērti ir gan restorāni, gan veikali. Un, ja kāda ēstuve būs vaļā, ticiet man - labāk tur nepusdienot.

Pilsētā ir patīkams klimats okeāna nestā vēja dēļ.
Šis noteikti ir divu dienu pasākums. Arī ārpus pilsētas ir daudz skaistas un īpašas vietas okeāna krastā un pastaigu takas kalnos.

Neiesaku palikt NH viesnīcu tīklā – dārgi un ļoti bēdīgas brokastis.:)


12.–13. diena

Donastea – Pamplona – Zarragoza, 262 km = 2.5 h

Lai kā gribētos vairāk laika pavadīt Basku zemē, laiks spiež mērot ceļu atpakaļ uz Barselonu, tikai šoreiz no Spānijas puses.
Spānijas vidienē patīkamo okeāna piekrastes klimatu nomaina sausums un svelme.
Pamplonai veltījām vienu stundu. Šī pilsēta ir slavena ar savu Svētā Fermina festivālu, kura laikā notiek cīņas vēršu skrējiens senās pilsētas ielās.

Zarragozai veltam atlikušo dienas daļu. Pilsēta ir simpātiska, nebija gan "manas vietas" sajūta, bet noteikti ir vērts apskatīt Basilica de Nuestra Senora del Pilar un Palacio de la Aljaferia.

Drosmīgie var uzbraukt katedrāles tornī ar liftu, augstums un skats ir iespaidīgs! Ieeja gan ir paslēpta - atrodas no upes puses.


13.-14. diena

Zarragoza – Lleida – Barselona, 310 km = 3.3 h
Sākotnējais plāns bija palikt pa nakti Lleidā, bet, iebraucot pilsētā, sapratām ka tā ir ļoti līdzīga līdz šim redzētajām Spānijas pilsētām. Nolēmām veltīt vienu dienu vairāk Barselonai.

Braukšana Barselonā patika vismazāk - pārpildītas joslas, ceļi vairākos līmeņos, bardaks un troksnis. Sirsniņa trīcēja par Sixta iedoto Audi Q3, kurš bija atvests tikko no salona.

Barselonā esmu bijusi vienu reizi un tikai, lai iepazītos ar Gaudi arhitektūru. Pilsēta ir ārkārtīgi skaista un grezna, bet man tā nesimpatizē - absolūti nav "mana vieta". Pilsēta, kas atņem enerģiju, turklāt ceļojuma beigās tās vairs nav daudz.

Pusdienlaiku veltījām tirgum Mercato de la Boqueria, kur pie bāra galdiņa aicinu pasūtīt fritētus anšovus un Padrone piparus.

Vakariņām izvēlējāmies "Fishmuller" restorānu un ļoti patika.
Mans latvieša gēns īsti nesaprata skumbrijas karpaccio uzkodā, bet viss pārējais bija labi - zivs 10/10, gaļa 9/10, Baskes siera kūka - labākā, kāda ēsta.
Kolosāls serviss, patīkama atmosfēra. Kā jau ar visām garšīgajām Spānijas vietām - jārezervē vismaz 2 dienas laicīgi.


15.–16. diena

Barselona - Monseratt, 58 km = 50 min

Pēdējo ceļojuma dienu negribējām veltīt pilsētas burzmai, tādēļ devāmies aplūkot slaveno Monseratt klosteri kalnos.
Monseratas klosteris ir vecākais Spānijas benediktiešu klosteris. Tas atrodas Monserata kalnu masīvā, 50 kilometrus no Barselonas. Nosaukums "Monserata" no kataloniešu valodas nozīmē "Sazāģēts kalns". Leģenda vēsta, ka to izgrieza eņģeļi ar zelta zāģi. Monseratas klosterī atrodas garīgā svētnīca un melnās Madonnas statuja, kurai cilvēki piedēvē dziedināšanas spējas.