Kāzu kūkas

Kāzu kūkas

Kas jāņem vērā, pasūtot kāzu kūku - to vienu vienīgo un īpašo! Kūku par kuru trīc konditora rokas un līgavas sirds. Kāzu kūka ir pati atbildīgākā lieta manā profesijā.

Cik laicīgi jāpasūta kūka? Kad ir lielākais pieprasījums un vai var pagūt izpildīt visus pasūtījumus?

Pieprasījums aug katru gadu- jo vairāk kāzu kūkas tiek gatavotas, jo vairāk tās tiek pasūtītas. Kāzu viesi, kas kūkas ir nobaudījuši, paši tās reklamē tālāk. Lielākā daļa manu klientu ir bijuši viesi vai organizatori kāzās, kur tiek servēta manis radītā kūka.
Noteikti mēs visi esam saskārušies ar kūku aprakstu internetā vai bildēm Pinterest, kas neatbilst pēc tam saņemtajam pasūtījumam.

Kāzu kūkām ir izteikta sezonalitāte – pavasaris un vasara. Pirmais pasūtījuma vilnis nāk pēc Ziemassvētkiem, otrais – pēc Valentīna dienas. Šajā laikā arī tiek aizņemti visi populārākie kāzu datumi, kas ir nedēļas nogales un maģiskie cipari 07.07., 08.08. u.t.t. Pavasara beigās jauniem pasūtījumiem vietas vairs nav un nākas atteikt.

Vienā dienā neuzņemos vairāk par 3 kāzu kūkām, kas ir 3 dienu darbs. Viena diena tiek veltīta biskvītu cepšanai, otra pildījumu gatavošanai, jo tiem ir jānostāv atbilstošā temperatūrā 8 h, nākamajā dienā uz pildījumu bāzes tiek gatavoti krēmi un likta kopā kūka. Pašā kāzu dienā ceļos 3:00 naktī un ķeros klāt pie kāzu kūkas dekorēšanas, tās iepakošanas, kas ir ļoti specifisks process. Ja nepieciešams un laiks to atļauj, veicu arī kāzu kūku piegādi ar speciālo refrižeratora transportlīdzekli, iepriekš kūku kārtīgi nostiprinot.
Vienā ļoti darbīgā nedēļā varu pagatavot 12 kāzu kūkas, kuru kopējais svars var sastādīt 120 kg, bet tas ir darbs diennaktīm, parasti šāds posms ir jūnija, jūlija un augusta pēdējā nedēļā.

Vai vērojama tendenču maiņa, kādas kūkas pašreiz ir cieņā - gan pildījumu, gan pārklājuma, gan dekorāciju ziņā? Vai tas atšķiras, salīdzinot ar dažiem gadiem iepriekš?

Pasaulē konditoreja attīstās līdzīgos tempos kā raķešu zinātne, protams, arī Latvijā ir jāseko līdzi jaunākajām tendencēm. Runājot par vizuālo tēlu, esmu izgājusi cauri visiem kūku stiliem, izņemot mastiku, kas, manuprāt, ir stipri novecojusi.
Pirms diviem gadiem lielākā daļa manis gatavoto kūku bija klasiskas, koši baltas un ar daudz jo daudz pasteļkrāsas dzīvajiem ziediem.

Iepriekšējā gadā ļoti populāri dekori bija ēdamie vafeļpapīra ziedi un “naked” stila kūkas ar eikaliptu. Jūtu, ka šogad turpināsies “naked” stila kūku ēra, tikai mazliet “paviršākas”, ne līdz galam perfektas. Viss liecina par virzienu - tuvāk dabai, tālāk no pilsētas, perfektām formām un līnijām.
Domāju, kūkās redzēsim daudz dabiskos toņus – pelēkzilo eikaliptu, tumšās spīdīgās kazenes, zaļos zirnīšus, salmu krāsu un “nude” toņus, tumšo mežu, bordo ziedus un pļavas puķes. Noteicošais stils būs minimālisms ar saukli “less is more”.

Runājot par garšu, kāzu kūkās tā ir nemainīga klasika – zemenes, rabarberi, upenes kūkā “Ogas un Šifons”, vaniļa, zemenes un līčijas “Sarkanajā Velvetā” un mango, marakuja, šokolāde “Eksotikā”.

Jaunie pāri jau četrus gadus izvēlas pārbaudītas garšas, nevis eksperimentus ar tādām jaunām un populārām garšām kā juzu, mačas tēju, melnais sezams u.t.t., un tam varu pilnībā piekrist. Kāzas nav īstais notikums, kur var eksperimentēt ar garšām, tādēļ uz eksperimentiem šajā lauciņā netiecos, manas piedāvātās kūkas ir perfekti atstrādātas un sabalansētas.

Lai cik pārsteidzoši tas neskanētu, četru gadu laikā pirktākā kāzu kūka (apmēram 95% no visām) ir “Eksotika”. Nogaršojot šo kūku, visi citi kūku varianti bieži vien tiek aizmirsti. Tas var pat novest pie radošuma krīzes, jo nevaru izstrādāt biskvītkūku, kura garšu un tekstūru ziņā pārspētu “Eksotiku”.
Nemainīgu popularitāti saglabā arī kapkeiku torņi, kur etažiera augšējā plauktā tiek uzstādīta neliela kūka simboliskam jaunlaulāto naža griezumam un tālāk izkārtojās kapkeiki – maza kūciņa katram viesim.

Kūkas svars, izmērs, stāvi, kas jāzin?

Standarta kāzu kūkas gabaliņš uz vienu personu ir 150 g, tie var būt minimums 125 g, maksimums 180 g, atkarīgs no tā, vai vakara gaitā tiks servēti deserti un būs saldumu galds.
150 g gabaliņu ir ērti sagriezt un servēt. Lai aprēķinātu svaru savai kāzu kūkai ir jāpareizina viesu skaits ar kūkas gabaliņa izmēru, piemēram 50 cilvēkiem tie būs 7,5 kg, kas ir divi augsti, stabili stāvi. Minimālais svars divu stāvu kūkai ir 5.5 kg.

Ja viesu skaits nav tik liels, lai pasūtītu vairākstāvu kūku, var pagatavot butaforijas stāvu - putuplasta apli, uz kā liek kopā nākamo stāvu vai stāvus. Butaforijas stāvs tiek noklāts ar krēmu un dekorēts kā pārējie kūkas stāvi. Viesi nepamanīs atšķirību, jo kūku griež ēdinātāji "aizkadrā". Butaforijas stāvs padara kūku stabilāku.

Pārvadāšana
Stabili pārvadājamas ir viena un divu stāvu kūkas, atsevišķos gadījumos var vest arī trīsstāvīgas. Četri un vairāk stāvi ir jāliek kopā pasākuma vietā.
Kāzu kūku vēlams pasūtīt tuvāk pasākuma vietai, jo divus vai trīs stāvus augstu kūku vest 30 un vairāk km ir riskants un stresains pasākums.

Tālākām distancēm aicinu izvēlēties kapkeiku torņus, šāds variants īpaši ērts ir pie liela viesu skaita - 80 un vairāk, mazās saldumu lietas ir viegli pārvadāt arī lielos apjomos.
Etažierus savukārt var gaumīgi un grezni izdekorēt ar ziediem, galā uzlikt nelielu kūku simboliskajam griezienam un rezultāts būs iespaidīgs.

Vasarā piegādei jāizvēlas agras rīta stundas vai vēls vakars, jo saule un karstums var kaitēt ne tikai krēmam, bet arī kūkas konstrukcijai.

Uzglabāšana
Ir ļoti svarīgi vienoties ar pasākuma vietu par kūkas uzglabāšanas apstākļiem - ledusskapi vai aukstuma kameru līdz tās pasniegšanas brīdim un šeit nederēs vēsāka telpa vai pagrabs! Pārāk bieži ir bijušas situācijas, kad kūka tiek piegādāta uz svinībām, bet tai nav atstāta vieta ledusskapī, iemesls visbiežāk ir pārpildītie ledusskapji ar pārtiku viesiem vai līdz galam neizrunāta loģistika starp šefpavāriem un pasākuma vadītāju.
Šī situācija ar ēdinātājiem ir jāizrunā vairākas reizes un jābrīdina par kūkas izmēru, kuram pie liela cilvēku skaita standarta ledusskapis var būt par mazu. Arī gaļas un zivju produkti nedrīkst atrasties blakus kūkai.