Kopenhāgena

Kopenhāgena

Gastronomiskā tūre uz pasaules labāko restorānu pilsētu.

Restorāni – spīdekļi, kuros iepriekš nebiju un iespējams labi, ka tā?

Kopenhāgena - slavenāko restorānu un pavāru atrašanās vieta, kur pa vidu gozējas, nu jau vairākkārtīgi par labāko pasaules restorānu nominētais “Noma” ar šefu Rene Redzepi. Nomas nopelni ir meklējami ne tikai talantīgajā pavārā un bezgala ekscentriskos un aizraujošos ēdienos, bet arī konceptā, kas ir dabas un pasaules izpēte. Noma burtiski meklē barību savvaļā un seko gadalaikiem. Tā, piemēram, ziemas sezona tiek dēvēta par “The game and forest season”, tulkojumā – “spēle un mežs”, kad visai provokatīvajā degustāciju ēdienkartē galvenokārt tiek servēta medījumu gaļa. Uz šķīvja tiks eleganti pasniegti arī tādi ēdieni kā ziemeļbriežu smadzenes, pīles spārns vai ziemeļbrieža mēle.
Pavasaris, vasara viņiem ir “Vegetables” (dārzeņi), kad ēdienkarte sastāv tikai un vienīgi no augiem un zaļumiem, turklāt ne mirkli nešķiet, ka trūkst gaļa vai sāts, jo Noma spēlējas ar visām garšas kārpiņām. Rudens, savukārt ir “Seafood” - jūras veltes, kuras Ziemeļvalstīs tiek uzskatītas par vienām no labākajām.
Mans bijušais kolēģis un labs paziņa strādāja Nomā 3 mēnešus un viņam ir daudz ekscentrisku stāstu, kā, piemēram viens, kur praktikanti tika sūtīti uz mežu lasīt skudras kādam no ēdieniem, līdz viņu vietējais PVD to aizliedza ētisku iemeslu dēļ.
Praktikanti Nomā tiek izvēlēti konkursa kārtībā, jo gribētāju ir daudz, neskatoties uz to, ka alga netiek maksāta, netiek nodrošināta dzīves vieta un galvenais darbs, kas viņiem tiek uzticēts ir no sērijas “ravēt puķu dobes un laistīt Nomas dārziņu.”

Nosaukt Nomu par restorānu ir tas pats, kas nosaukt Mc Donalds par restorānu – apsēsties pie galdiņa un pasūtīt ēdienu var, bet koncepts ir tālu no klasiskā. Noma ir laboratorija, izpētes centrs un virtuve – viss vienā. Viņiem ir komanda, kas strādā tikai ar inovācijām, komanda, kas specializējas fermentācijā, pilna laika dārznieki, pētnieki un lopbarības meklētāji. Restorāna darba spēks pārsniedz 100 cilvēkus. Šobrīd visa komanda un pats restorāns “tā vienkārši” pārcēlās uz pāris mēnešiem uz Japānu, kur attiecīgi servēs šīs kultūras virtuvi. Rezervācijas tika izpirktas 5 minūšu laikā.
Precīzu cenu nepateikšu, bet vienai personai summa ir sākot no ~800 Eiro tikai par ēdienu.

Bildē pagājušās sezonas deserts: "svece". Viss ir ēdams, arī dakts. Un auzu pienā ietīts plūškoka ziedu saldējums ar bišu ziedputekšņiem.

Kopenhāgenā ir daudz zvaigžņotu restorānu, visus neminēšu, bet noteikti ir vērts zināt “Alchemist” un tā holistisko virtuvi.

Alķīmiķis prezentē ēdiena un tehnoloģiju sinerģiju, kas tiek pasniegts kā iespaidīgs šovs ar 50 kārtu degustācijas ēdienkarti, kas ilgst 6-7 h. “Biļetes” uz šo šovu tiek tirgotas reizi trīs mēnešos, cena vidēji sākot no 1200 Eiro par cilvēku un atkal – tās izpārdod vien dažu minūšu laikā. Šefpavārs Rasmus Munk par savu gastronomisko uzdevumu ir uzstādījis ēdināšanas pārdefinēšanu. Līdzīgi kā senie alķīmiķi centās sapludināt filozofiju, dabaszinātnes, reliģiju un mākslu, lai radītu jaunu izpratni par pasaules kārtību, Holistiskās virtuves mērķis ir no jauna definēt un paplašināt cilvēka izpratni par ēdināšanas jēdzienu.
Holistiskā ēdināšana pēc definīcijas ir daudzslāņaina. Tajā tiek izmantoti elementi no gastronomijas, teātra un mākslas, kā arī zinātnes, tehnoloģiju un dizaina pasaules, lai radītu visaptverošu un dramaturģisku sajūtu pieredzi.

Degustācijas ēdienkartes pieredze ir veidota tā, lai tā sniegtos arī ārpus šķīvja, nojaucot robežas gan tuvākajā fiziskajā vidē, gan pārvarot laiku un telpu. Par to parūpējas ēdināšanas zāle un arī pati virtuve, kas viss ir viens liels ekrāns. Nav vienkārši raksturot, tādēļ aicinu noskatīties video: šeit!

Like a local

Pēc četrām dienām Kopenhāgenā, Latvija uz brīdi šķita tik lēta izmaksās.
Arī tādi - pretējo kontrastu ceļojumi ir vajadzīgi (bet reti), kad, atgriežoties mājās, tiešām esi nonācis laimīgajā zemē.
Labi, Dānija noteikti IR laimīga… un ļoti dārga. Statistika liecina, ka pilnīgi katram iedzīvotājam kā minimums ir 15 000 € uzkrājums.
Dzīves kvalitāte, protams, caurstrāvo katru ieliņu un cilvēkos ir jūtams šis miers un dzīves prieks. Dāņi var būt ārkārtīgi toleranti un sabiedrībā uzvedas tā, lai nevienam netraucētu, neskatoties uz savu statusu, reliģiju vai minoritāti - bagātais brauc ar necilu riteni un biseksuālis ies uz geju bāriem līdzi saviem draugiem. Neviens neizrādās, neviens neizliekas un viens otram netraucē. Interesants ir fakts, ka neskatoties uz Dāņu laipnību, viņi nelaiž savā paziņu lokā ārzemniekus. Esot diezgan neiespējami ieprecēties dāņu ģimenē, ja neesi šai valstij piederīgais.

Uz Kopenhāgenu devāmies klasiskā gastro tūrē un, pateicoties draugam - pavāram, kurš šeit dzīvo jau divus gadus, tikām pie labākajiem ieteikumiem un jaudīga restorānu saraksta.

Šeit būs mans un Kaspara saraksts ar mūsuprāt labākajām vietām.

BEĶEREJAS

•Juno bakery Århusgade 48
Ļoti garšīga bulanžērija! Iekšā gan nav galdiņu, tikai terase ārā, turklāt netiek servēts arī kapučīno (dāņu minimālisms). Šī vieta ir tikai svaigi ceptiem konditorejas izstrādājumiem. Bulciņas burtiski siltas un kūpošas tiek liktas vitrīnā, kur tās zibenīgā ātrumā izķer. Ja stāvi rindas galā, līdz pienāks Tava kārta, iespējams viss sortiments būs jau nomainījies.
Šeit atklāju vienu no dāņu slavenākajiem un iecienītākajiem desertiem – “Dream cake” (sapņu kūka). Viegla, maiga, gandrīz ēteriska biskvīta kūka, kas papildināta ar karamelizētu kokosriekstu pārklājumu - tā ir kā visi labākie sapņi uz šķīvja. Noteikti pagatavošu un padalīšos ar recepti!

Dāņi klasiski brokastīs ēd smalkmaizītes, tādēļ bulanžēriju pilsētā netrūkst. Kaspara ieteiktās ir:
•Hart Bakery Gl. Kongevej 109;
•Andersen Bakery Thorshavnsgade 26;

BURGERI
Gasoline grill ir izplatīta un plaši sastopama burgeru ķēde, atrodas pat lidostā. Nosaukums nav mārketings, lielākoties Gasoline grill arī atrodas uzpildes stacijās. Nav galdiņu, kur apsēsties - paredzēts tikai līdzi ņemšanai. Burgeri ir ļoti labi - gan gaļas, gan veģetārais ar fermentētu sēņu kotleti. Cena gabalā bez frī ~ 20 Eiro.

Popl burger (Noma burgers) Strandgade 108 – esot labākais veģetārais burgers. Jāveic rezervācija, ja plāno ēst uz vietas. Pati nepamēģināju, bet šis ir Kaspara sarakstā.

Poulette Pøllegade 1 , ļoti labs tofu un vistas sendvičs.

PICĒRIJAS
•Surt Bag Elefanterne 2, esot labākā pica pilsētā, iekļauta Eiropas 50 labākajās picērijās. Diemžēl aizgājām pa dienu, kad picas neservē, tās gatavo pēc 16:00 vakarā. Pie reizes atklājām skaistu rajonu pie Carlsberg muzeja, kas arī esot viens no pilsētas ekskluzīvākajiem un dārgākajiem rajoniem.
•Diamond slice - klasiska, XXL Amerikāņu pica;
•Bæst Guldbergsgade 29 - izcila pica ar pašu gatavotu mozarellu un burratu.

RAMENS
•Slurp Ramen Nansensgade 90
•Mr. Ramen Studiestræde 67

PUSDIENAS
•Omegn & Venner Rømersgade 18 (Torvehallerne tirgū) - vieta, kuru apmeklē pavāri arī no Michelin restorāniem. Franču tipa bistro ar nelielu ēdienkarti, kas mainās katru dienu. Vienmēr ir kāda izcila, svaiga pasta. Rezervāciju nav – tikai pāris sēdvietas pie letes.

Tirgus ir ārkārtīgi dārgs, cenu ziņā pielīdzināms labam restorānam - trīs cilvēkiem pasta, pāris austeres un uzkodas ~300 Eiro.

•Saji - garšīga Indonēzijas virtuve;
•Warpigs Flæsketorvet 25-37, kūpinājumi un alus darītava;

SMØRBRØD jeb Dāņu sviestmaizes, kas ir izteikti “viņu lieta”. Smorbrod nav Subway panini ar prošutto un mocarellu, bet gan delikātas maizītes, ar greznu garnējumu, kas atgādina rokoko dekoru.
Maize ir ļoti svarīga skandināvu uztura sastāvdaļa, galvenokārt rugbrød, kas ir saldskābā rupjmaize – tumša un smaga. Tradicionālās piedevas ietver marinētu siļķi, plānās šķēlītēs sagrieztu sieru – uz vienas maizes vairākas šķirnes; sagriezti gurķi, tomāti un vārītas olas; aknu pastēte; desmitiem veidu sālītas vai apstrādātas gaļas plānās šķēlītēs vai kūpinātas zivis. Papildus klāt nāk majonēze, kas sajaukta ar zirņiem, sagrieztiem vārītiem sparģeļiem vai burkānu. Respektīvi visās vitrīnās var ieraudzīt šīs krāšņās sviestmaizes un neliegšos – ir garšīgi!
•Barr - pagājušā gada labākās sviestmaizes, tikai pusdienlaikā;
•Schønnemann - ļoti veca un klasiska sviestmaižu vieta;
•Aamanns 1921 - viena no populārākajām vietām pilsētā;
Cenas vidēji 22 Eiro par sviestmaizi.

VAKARIŅAS
Viens no mūsu ceļojuma “highlight” bija Barr, kas ir mūsdienu skandināvu virtuve ar izcilu un milzīgu alus izvēli. Pirmo reizi baudīju alu, kas tiek servēts kā vīns un arī atgādina biezu, tumīgu, gandrīz sīrupveidīgu vīnu.
Barr pieder Nomas īpašniekiem un atrodas Nomas pirmajās telpās, kas piešķir papildus intrigu šīs vietas apmeklēšanai. Interjera dizains gan ir savdabīgi vienkāršs - ar koka sijām, zemiem griestiem un, ja ne iestiklota atvērtā tipa virtuve, iespējams man liktos, ka esmu vienkāršā krogā.
Sākām ar uzkodām – siļķe un, piedodiet, kaut kas putās, ko es vairs neatceros. Ja neatceros, lieki runāt par mūsu viedokli. Porcija tik maziņa, ka gribējās izvilt lupu un uzkrītoši pētīt šķīvja saturu. Protams, fine dining neiztikām arī bez fermentētām zaļām ogām, mūsu gadījumā tās bija ērkšķogas.
Gaidot otro, bija morāli jānobriest, tādēļ pasūtījām vēl alu un vīnu. Bildē redzamais straut alus ir viens no labākajam kādu dzīvē sanācis baudīt, ieguvis arī starptautiskas nominācijas.
Jāsaka, ka pamatēdiens pamatīgi pārsteidza. Ņemot vērā ievadu, gaidījām ko pavisam niecīgu, iespējams fermentētu, taču pēkšņi trīs pavāri no virtuves nes kūpošu pīrāgu ar stobra kaula smadzenēm, skaistām piedevām, kas izskatās kā tikko izaudzis dārzs baltos šķīvjos, aizpildot visu galdu. Pasakaini!
Turklāt, šeit es ēdu garšīgāko kartupeli savā dzīvē - pedantiski apstrādāts, ideāli karamelizēts un grauzdēts no ārpuses, bet mīksts un kūpošs pa vidu.
Loģisks secinājums – šeit jānāk uz otrajiem, turklāt pietiek ar vienu porciju uz diviem.
Vakariņas izmaksāja 300 Eiro (2 uzkodas, 1 otrais, 1 piedeva, pāris alus un vīna glāzes). Daudz par daudz, bet viss jau ir salīdzinājumā.

Silberbauers Bistro – franču bistro tipa restorāns. Viena no mūsu favorītvietām. Nostāk no centra, pārpildīta un čalojoša vieta ar labu atmosfēru. Var sastapt slavenus ēdienu kritiķus, kuri ir atnākuši nobaudīt vienkāršu un labu ēdienu, bez Instagram furora un bildēšanas. Daudz kas tika servēts kā kompliments, jo tā ir mūsu drauga darba vieta, tādēļ trijatā samaksājām 120 Eiro. Cenas tik un tā daudz draudzīgākas kā citur. Ķirbis un tartars kā pamatēdiens bija izcili! 100% iesaku šo vietu.

Barabba – izcils itāļu restorāns, mūsu Nr.1 ceļojuma laikā. Nevarējām apstāties - pasūtījām no ēdienkartes visu! Ķirbju gnocchi, iberico, astoņkāji, bergamota deseru - izcili! 200 Eiro uz diviem, bet ēdām un baudījām tiešām daudz!

Iluka – skaitās ļoti labs un zināms zivju restorāns, bet šī bija mūsu lielākā vilšanās.

Ļoti paveicās ar viesnīcu, ilgi gan meklējām dārdzības dēļ. Izvēle par labu krita apartamentu viesnīcai SP34 – plašs, tīrs moderns numuriņš ar virtuvi un skaistu skatu. Pa dienu kompliments – vīna glāze un vakarā kokteilis pēc izvēles.

Secinājumi
•Nekad, nekad vairs nebraukt uz Dāniju ziemas mēnešos. Ja man šķita, ka Latvijā ir slikts klimats, tad Dānijas mitrums un aukstums uzstādīja jaunu latiņu.
•Saliekot ceļojuma budžetu, sapratām, ka šīs 3 ar pusi dienas Kopenhāgenā segtu 10 dienu ceļojums pa Spāniju, kopā ar avio biļetēm.
•Restorāni ir labi, bet nav wow efekta, kas savukārt ir bijis daudz kur citur Eiropā un pat koncentrētākā veidā, tādēļ ir radies priekštats, ka Dānijas restorāni ir sava veida “haips”.
•Pilsēta ir skaista, brīva un vienkārša. Šeit ir gan augsto brendu veikali, gan antikvariātu ielas, mazi vintage tipa apģērbu un rotu veikaliņi, mākslas studijas un tetovēšanas saloni. Viscaur mijās dāņu mīlestība uz dārgu minimālisma interjeru. Viss, sākot ar komunikāciju un servisu, līdz dizainam un izskatam ir ļoti tīrs un gaumīgs.
•Pilnīgi visi (arī bērni un pensionāri) runā izcilā angļu valodā.

Praktiskie ieteikumi:
•Neizmantot taksi, kur 15 minūšu brauciens (kaut arī Teslā) maksā 50 Eiro, bet gan sabiedrisko transportu.
Metro ir ļoti labi saprotams. Atliek tik lejupielādēt aplikāciju "DOT Tickets" un tur arī iegādāties biļetes pirms katra brauciena. Biļetes termiņš ir ~1.5 h un šajā laikā var izmantot jebkuru sabiedrisko transportu. Cena par braucienu ~3.5 Eiro.
•Obey the rules! Ceļa šķērsošana kājām gājējam pie sarkanā – 100 Eiro sods uz vietas. Tas pats attiecas, ja brauc pa zaķi.
•Viss ir jārezervē laicīgi. Rezervējot jānorāda bankas karte, neatnākot uz restorānu tiek noņemti ~40 Eiro par personu.
•uz lidostu var doties laicīgi. Šī ir viena no retajām lidostām, kur ir izcila ēdināšana – visdažādākie restorāni, pieejams gandrīz viss - no austerēm līdz burgeriem un suši.
•Visa pilsētas infrastruktūra tiek pakārtota riteņbraucējiem. Viņiem šeit ir priekšroka visur.
•Rēķinies, ka lielākā daļa restorānu strādā tikai vakara servisu. Dienas vidus ir paredzēts burgeriem un ramen, bet rīts – smalkmaizītēm.